Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Krok za krokem k vlastní studni
Mít zdroj podzemní vody, potažmo studnu, má mnoho výhod. Podzemní voda je mineralizovaná více než voda z vodovodu, takže je zdravější. A také jí chybí chlór, který vodu sice dezinfikuje, ale i chuťově mění. Jestli na vás nezapůsobil tento fakt, tak třeba uslyšíte na ten další — cena vody. Mít vlastní zdroj pitné nebo užitkové vody se dnes skutečně vyplatí. Voda je dnes považovaná za „čiré zlato“ a její cena stále stoupá. A pokud máte na pozemku třeba bazén, studnu s kvalitní vodou vyloženě potřebujete. Co tedy musíte podstoupit, abyste se mohli napít z vlastního?
Vše začíná na úřadě
Studna je stavba, proto se neobejdete bez projektu, stavebního povolení a povolení k odběru vody. Bez těchto razítek zkušební vrt od studnařské firmy nežádejte. Podle zákona studnaři do země vrtat nesmějí a jen byste je připravili o čas a sebe o peníze. Dalším důležitým krokem je hydrologický průzkum. Odborník si prohlédne pozemek a navrhne nejvhodnější umístění studny. Dbá při tom na terénní podmínky pozemku i sílu podzemního pramene.
Nezbytné kroky pro realizaci studny:
- Vyhledání vody na pozemku a hydrologický průzkum. Než se pustíte do papírování a obíhání úřadů, zjistěte si, jestli na vašem pozemku opravdu voda je a také jak silný je pramen. Hydrogeolog posoudí, jestli je váš pozemek pro studnu vhodný a navrhne i typ hloubení.
- Průzkumný vrt a jeho povolení od vodohospodářského úřadu. Jde o další kolečko v papírování. Alespoň budete mít jistotu, že se zdroj vody na vašem pozemku skutečně nachází.
- Projektová dokumentace a stavební povolení. Studna je vodní dílo, a tedy i stavba, která musí mít vypracovaný projekt, stavební povolení a závěrečnou kolaudaci:
- zajištění souhlasných stanovisek dotčených orgánů jako například odbor životního prostředí, povodí, obvodní báňský úřad a správce sítí.
- stavební povolení pro stavbu studny (územní rozhodnutí) – vydává stavební úřad
- povolení stavby vodního díla (stavby studny), jeho součástí je hydrogeologický posudek – vydává vodoprávní úřad
- povolení k nakládání s vodami neboli povolení k odběru podzemní vody – vydává vodoprávní úřad
- pro studnu hlubší než 30 m potřebujete ještě svolení krajského úřadu
U studny platí, že čím je hlubší, tím máte kvalitnější vodu. Proto se nebojte „vrtnout hlouběji“, i když máte vodu už třeba v 6 metrech. Náklady na vyhloubení takto mělké kopané studny jsou totiž srovnatelné s hlubšími vrty.
Průměrná hloubka vrtaných studní je 30 až 40 metrů, takže dnes ji svépomocí opravdu nevybudujete. Na druhou stranu, pokud si dáte práci a vyberete si kvalitní studnařskou firmu, nemusíte se už starat skoro o nic. Veškerá povolení, průzkumy a dokumentaci vypracuje firma za vás. Domácí studna je stále cennější a náklady na její vybudování se vám při zvyšující ceně vody poměrně rychle vrátí. Přesto doporučujeme mít i přípojku k veřejnému vodovodu. Nikdy nevíte, jak dlouhá můžou být sucha a vodu ke svému životu potřebuje každý.