U vyšších zdí přenášejících již větší tlaky materiálu svahu cca 1 až 2 metry doporučujeme uložení první vrstvy tvárnic na vodorovný základový pas tloušťky min.200mm, tvořený vrstvou zatvrdlého betonu min. třídy C 12/16 uložený na vrstvu zhutněné kamenné drtě uložené v nezámrzné hloubce na zhutněné podloží základové rýhy výkopu. Betonový základový pas musí zároveň zajišťovat první vrstvu tvárnic proti posunutí tlakem svahu (viz obrázek).
U opěrných vysokých zdí, které kromě okrasné funkce přenáší vysokou zátěž doporučujeme individuální posouzení a řešení zajištění zdi statikem. V některých případech nestabilních svahů je nutné aby za okrasnou zdí ze svahových tvárnic byla vystavěna ještě speciální vyztužená opěrná zeď, například z tvárnic ztraceného bednění.
Tvárnice první vrstvy se kladou do řady vedle sebe s mezerou cca 220 mm přičemž je možné vytvářet i zdi s mírným zvlněním tak, že se sousední tvárnice vzájemně natáčejí pod určitým úhlem.
Druhá a každá následující vrstva se vytváří tak, že se tvárnice kladou šachovnicově do místa mezery mezi tvárnicemi spodní vrstvy na sucho. Tvárnice jsou na vrchní ploše vybaveny nálitky, které vymezují prostor pro umístění tvárnic další vrstvy a zabraňují tak posunu jednotlivých tvárnic směrem od svahu. Doražením tvárnic na tyto nálitky lze dosáhnout max.úhlu zdi ze svahových tvárnic 70°.
Při budování okrasných zdí osázených květinami se každá vrstva tvárnic zvlášť vyplňuje humusní zeminou obohacenou o rašelinu a osází rostlinami. Pro zamezení propadávání zeminy tvárnicemi je vhodné mezi jednotlivé vrstvy tvárnic vkládat pás vodopropustné síťované zahradnické fólie o šířce cca 250 až 350 mm. Případné dělení tvárnic, např. u okrajů zdi se provádí stolovou pilou na beton nebo úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
Na závěr se dosype výkop za tvárnicemi směsí zeminy a vodopropustného materiálu, např. kamenné drtě. U vyšších zdí kde hrozí eroze půdy nebo kde je zvýšená hladina spodních vod je vhodné do prostoru svahu za první vrstvou tvárnic instalovat drenážní trubku.