Na pobočce ve Zlosyni pro vás máme akci na dlaždice, betonové květníky i kruhové výseče.
Akce platí do 30. 6. 2023 nebo do vyprodání zásob. Více informací zde.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Na pobočce ve Zlosyni pro vás máme akci na dlaždice, betonové květníky i kruhové výseče.
Akce platí do 30. 6. 2023 nebo do vyprodání zásob. Více informací zde.
Beton už jsme v našich článcích vychválili do nebes a v tomto znění budeme pokračovat i nadále. Už jsme v předchozích článcích zmínili, že beton je používaný s různými obměnami už celá staletí. S betonem pracovali starověcí Egypťané, Řekové i Římané. O jejich zručnosti a vlastnostech betonu podávají důkazy stavby, které jsou stovky let staré a my je můžeme stále obdivovat. Zkrátka beton je odolný a neměnný. Pojďme se dnes podívat na další působivější stavby s betonovou konstrukcí.
Pentagon je sídlem Ministerstva obrany Spojených států amerických a je to velkorysá budova o rozloze 600 000 m2. Celá stavba má 2 podzemní podlaží a 5 nadzemních a poskytuje kanceláře a další prostory pro 28 000 vojenských a civilních pracovníků. Uvnitř stavby je zahrada známá také jako „Ground zero“, což je přezdívka, která vznikla za Studené války a vycházela z přesvědčení, že v případě jaderné války by Sovětský svaz na toto místo zaměřil přinejmenším jednu jadernou hlavici. Udává se, že na stavbu Pentagonu bylo použito 410 000 kubických yardů betonu, což je asi 313 500 m3 betonu.
Pantheon je jedna z nejkrásnějších a nejúžasnějších budov na světě. Už jen prostý fakt, že byl vystavěný okolo roku 200 a pořád jej můžeme v Římě navštívit, je obdivuhodný. Římský Pantheon byl vytvořený technologií litého betonu a celá budova byla postavená bez výztuže. Jen pro zajímavost — kopule Pantheonu má průměr úctyhodných 43 m a váží 5000 tun.
Tato socha tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro se stala symbolem města, křesťanství a je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Samotná socha je vyrobená ze železobetonu. Měří 30 metrů a stojí na podstavci o výšce 7 m. Jen pro zajímavost — hlava sochy váží přibližně 36 tun a vzdálenost mezi rozpaženýma rukama Krista je 23 metrů.
V našem výčtu rozhodně nemůže chybět nejvyšší mrakodrap na světě, který najdete ve městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Budova překonala několik rekordů, včetně nejvyšší neukotvené stavby. Její výška je 828 metrů včetně antény. Výtahy vedou do 189. patra ve výšce 638 m a pro běžné užití slouží 163 pater budovy.
Základová deska budovy má plochu 7000 m². Pod ní se nachází 850 pilířů, širokých až 1,5 m a hlubokých až 50 m, celkově bylo na základy spotřebováno 45 000 m³ betonu. Většina kostry budovy je z betonu a vrchní čtvrtina je ocelová. Vnější obklady jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného do extrémních podmínek. Budova jako taková musí odolávat vysokým teplotám, písečným bouřím a silnému větru.
Pod rukama nám prošlo už bezpočet betonových výrobků, které zvelebují řadu soukromých i veřejných prostranství. Jak to ale vypadá, když se beton nepovede?
Dalším článkem z našeho betonového seriálu, bychom vám chtěli ukázat, jak je beton v moderní společnosti důležitý.